BIM usprawnia proces budowy

Branża budowlana rozwija się niezwykle dynamicznie. Wykorzystuje nowoczesne narzędzia, które sprawiają, że budowa przebiega szybciej i jest bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego. Jednym z narzędzi, z którego może obecnie korzystać branża budowlana jest Building Information Modeling zwany po prostu BIM.

Na czym polega BIM?

Jedną z korzyści, jakie daje korzystanie z Building Information Modeling umożliwia podejmowanie bardzo trafnych i korzystnych decyzji projektowych. Building Information Modeling dostarcza komplet niezbędnych informacji o każdym budowanym budynku. BIM dostarcza kompleksowych informacji począwszy od projektu poprzez jego budowę aż do jego ukończenia i zarządzania nim.

Ponadto BIM dostarcza informacjo o kosztach związanych z budową i późniejszą eksploatacją danego budynku. Tworzenie modeli BIM odbywa się z wykorzystaniem programów komputerowych. Dzięki temu, że tworzenie modeli BIM przebiega w taki sposób, wykonawcy mają natychmiastowy dostęp do wszystkich niezbędnych informacji.

Co daje stosowanie BIM?

Tworzenie modeli BIM przynosi bardzo wiele korzyści. Technologia BIM przede wszystkim pozwala obniżyć koszty budowy. Ponadto technologia BIM to sposób na zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją budynku. Technologia BIM może zostać wykorzystana przy budowie każdego budynku. Modelowanie BIM oznacza stworzenie modelu budynku 3D. Oprogramowanie, które wspiera modelowanie BIM daje wiele możliwości wizualizacji projektu. Modelowanie BIM może zostać wykorzystane w bardo różnych projektach budowlanych.