Do czego służą siłowniki?

Do przeniesienia lub podniesienia w krótkim czasie dużego ciężaru wykorzystywane są obecnie maszyny, których niezbędnymi elementami są siłowniki hydrauliczne. Maszyny te są powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach nie tylko przemysłu. Z pewnością więc wiele osób nie jeden raz widziało siłowniki hydrauliczne.

Jak działają siłowniki?

W przeważającej części maszyn stosowane są siłowniki hydrauliczne tłokowe. Składają się one z tłoka, cylindra i łożyska. Wśród tych siłowników wyróżnia się siłowniki teleskopowe, jednostronne i dwustronne. W siłownikach hydraulicznych energia przenosi ciecz. Na ogół jest to olej techniczny.

Siłowniki hydrauliczne są stosowane w maszynach rolniczych, budowlanych, warsztatach samochodowych. Wykorzystuje je także górnictwo. Do obróbki blach, prętów, rur wykorzystywane są giętarki do prętów. To urządzenia, w których siłowniki hydrauliczne również mogą mieć zastosowanie. Giętarki do prętów są urządzeniami bardzo prostymi w obsłudze.

Zastosowanie siłowników hydraulicznych

Giętarki do prętów to nie wszystkie narzędzia, w których stosowane są siłowniki hydrauliczne. Kolejną kategorią narzędzi z siłownikami hydraulicznymi są zaciskarki do kabli elektrycznych. Zaciskarki do kabli elektrycznych są wykonane bardzo precyzyjnie. Nacisk, który generują zaciskarki do kabli elektrycznych jest dość znaczny, użycie dużej siły nie jest więc konieczne. Do bardzo przydatnych narzędzi zalicza się też nożyce do kabli. Nożyce do kabli można wykorzystać do cięcia zarówno kabli, jak i przewodów.