Modelowanie informacji o budynku

Współczesne budownictwo coraz częściej sięga po nowoczesne technologie. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań jest Building Information Modeling, co można przetłumaczyć na język polski jako modelowanie informacji o budynku.

Na czym polega tworzenie modeli BIM?

Tworzenie modeli BIM odbywa się z wykorzystaniem specjalnych programów komputerowych. Building Information Modeling zawiera szereg informacji o budynku. W każdej chwili możliwy jest dostęp do informacji o samym projekcie, kosztach związanych z budową, jak też o harmonogramie prac.

Dzięki temu, że tworzony jest cyfrowy model budynku, projektanci mają możliwość przetestowania różnych rozwiązań i wybrania tego, które jest optymalne. Building Information Modeling ma zastosowanie na każdym etapie realizacji inwestycji. Tworzenie modeli BIM odbywa się z wykorzystaniem rzeczywistych parametrów danego budynku. Tworzenie modeli BIM umożliwia wyeliminowanie ewentualnych błędów oraz wprowadzanie zmian bez większych problemów.

Przez kogo może być wykorzystywana BIM technologia?

Można przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości technologia BIM będzie wykorzystywana powszechnie. Technologia BIM dostarcza bowiem informacji między innymi o tym, jak dana inwestycja wpłynie na środowisko naturalne. Informacje, których dostarcza technologia BIM pozwalają jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji poznać koszty eksploatacji budynku. Modelowanie BIM przynosi wiele korzyści inwestorom. Modelowanie BIM ułatwia nie tylko realizację inwestycji. Modelowane BIM może zostać wykorzystane także do zarządzania budynkiem.