Różne rodzaje lakierów od producenta

Lakiery samochodowe to szeroka grupa produktów, które mocno się między sobą różnią. Dzieli się je, uwzględniając różne kryteria. Z tematyką lakierów samochodowych związane są także takie zagadnienia, jak akcesoria lakiernicze oraz systemy mieszalnikowe. Tym razem skoncentrujemy się jednak na rodzajach lakierów.

Podział lakierów z uwagi na połysk

Najbardziej podstawowy podział dzieli lakiery samochodowe z uwagi na połysk. Bazując na tym kryterium, wyróżniamy lakiery samochodowe matowe, perłowe, metaliczne oraz niemetaliczne. Te matowe cieszą się dużą popularnością zwłaszcza wśród posiadaczy samochodów sportowych. Ich cechą jest wysoka odporność na utlenianie oraz uszkodzenia.

Lakiery samochodowe metaliczne zwracają uwagę wysokim połyskiem. Jeśli chodzi o trwałość, znajdują się na drugim miejscu. Te niemetaliczne to dużą twardość i brak połysku. Lakiery perłowe to z kolei opcja pośrednia między lakierami metalicznymi oraz niemetalicznymi.

Specjalne lakiery do samochodu

Ciekawą grupę lakierów samochodowych stanowią lakiery specjalny. I tak to właśnie do nich zalicza się między innymi lakier określany jako kameleon. W przypadku tego samochodu kolor będzie różny w zależności od tego, pod jakim kątem będziemy na niego patrzeć. Lakier z efektem rdzy także zaliczany jest do lakierów specjalnych. Wykorzystuje się go, kiedy zależy nam na efekcie postarzenia karoserii.

Lakiery samochodowe to naprawdę temat rzeka. Mówiąc o nich, można poświęcić kilka chwil takim zagadnieniom, jak lakiery przemysłowe, systemy mieszalnikowe czy akcesoria lakiernicze. O tym jednak opowiemy innym razem.