Co warto wiedzieć o czarnoprochowcach?

Jednym z rodzajów broni jest broń czarnoprochowa. Zalicza się do niej broń powstała przed rokiem 1885, a także jej repliki. Do wystrzału w przypadku takiej broni dochodzi na skutek gwałtownego spalania czarnego prochu. Zobaczmy jakie warunki trzeba spełnić, aby kupić czarnoprochowce.

Broń dostępna bez zezwolenia

Czarnoprochowce to rodzaj broni, której zakup możliwy jest bez zezwolenia. Oznacza to, że broń czarnoprochową może kupić każdy, kto ma na to ochotę. Co jednak ważne, ograniczeniem jest wiek. Żaden dobry sklep z bronią czarnoprochową nie sprzeda czarnoprochowca osobie, która nie ma jeszcze ukończonych osiemnastu lat. Jest to warunek, który nakłada obowiązujące prawo. Bardzo ważna jest także kwestia przechowywania i przenoszenia tej broni. Broń czarnoprochowa musi być bowiem zabezpieczona przed dostępem osób trzecich. Broń czarnoprochową można przenosić bez żadnych ograniczeń, pamiętając jednak o tym, aby nikt nie miał do niej dostępu.

Jak wygląda kwestia prochu?

Jeśli chcemy strzelać bronią czarnoprochową, potrzebny jest nam proch. Należy pamiętać, że sięgać należy jedynie po fabryczny czarny proch. Nigdy nie powinno się sięgać po proch niewiadomego pochodzenia. Niedopuszczalne jest także stosowanie miar prochu niezgodnych z tym, co zaleca producent broni czarnoprochowej. Pod żadnym pozorem nie wolno też próbować samodzielnie produkować prochu.

Broń czarnoprochowa – między innymi karabiny czarnoprochowe – dostępna jest dzisiaj dla każdego, kto skończył osiemnaście lat. Bez wątpienia jest to fascynujące hobby, które potrafi naprawdę mocno wciągnąć.